Na mape pamiatok

Historický prícestný kríž.

Sme radi, že aj vďaka nášmu bádaniu po pamiatkach a zaujímavostiach obce Pusté Čemerné v rámci nášho projektu "Po stopách času" bola doplnená interaktívna mapa Pamiatok vysťahovalectva do Severnej Ameriky na Slovensku. Táto mapa je vynikajúcim projektom Múzea vysťahovalectva z územia Slovenska do Severnej Ameriky, tzv. Kasigarda, nachádzajúceho sa v amerikánskom dome v Ťahyni. Vďaka zakladateľovi tohto múzea pánu Doc. PhDr. Martinovi Javorovi, PhD, je v súčasnosti tento objekt múzea Národnou kultúrnou pamiatkou.

Historický kríž na trase Pusté Čemerné - Pláne bol postavený v období prvej svetovej vojny rodinou z Pustého Čemerného. Prícestný kríž byzantského obradu, ktorý má  na betónovom podstavci nápis v cirkevnoslovanskom jazyku. Jeho preklad znie: „Pane pozri na svoj svätý kríž a spas predvečnú dušu zomrelého. Na slávu Božiu postavili Juraj Jevin a jeho manželka Helena Puchy, 1915“. Prícestné kríže sa v minulosti zvykli stavať pri cestách na okrajoch obcí, kde slúžili ako pietne miesta. Sú symbolom náboženskej viery v krajine a materiálnym vyjadrením duchovného života. Tento kríž je navyše výnimočný svojou konkrétnou modlitbou a zároveň nadčasovou prosbou.

Tento pricestný kríž môžete nájsť podľa GPS súradníc TU.

Bližšie informácie o Kasigarde si môžete pozrieť TU.

Ďakujeme pánu Javorovi za jeho zmysluplnú činnosť. Prajeme mu veľa síl v životnej náplni a veľa návštevníkov v jedinečnom Múzeu vysťahovalectva - Kasigarda.