Zapíše sa do histórie
O nových kostolných zvonoch.
Dnes, na sviatok Krista Kráľa, poctil svojou prítomnosťou obec Pusté Čemerné j. e. mons. Bernard Bober, arcibiskup košický- metropolita. Pri tejto príležitosti slávnostne celebroval svätú omšu a posvätil tri nové zvony, ktoré budú inštalované v kostole sv. Košických mučeníkov. Prvý je zasvätený trom košickým mučeníkom Marekovi, Melicharovi a Štefanovi. Druhý sv. Jozefovi, Ježišovmu pestúnovi. Tretí zas sv. Alžbete Uhorskej. A práve tento tretí zvon nám pripomína niekdajšiu existenciu kostola sv. Alžbety Uhorskej (známa aj ako Durínska) v Pustom Čemernom v gotických časoch 14. storočia. Tento mesiac 17.11. slávila Cirkev aj jej sviatok. Táto udalosť bude navyše odvysielaná v stredu 27.11. 2024 o 16.30 hod. v televíznej relácii Regina na Dvojke STVR.
Ďalšou novinkou nášho múzea ,,Po stopách času" bude kaplnka, ktorá nám taktiež pripomenie túto vznešenú časť obecnej histórie. Presnejšie sa tento kostol spomína v roku 1332 v dokumentoch pápežských vizitácií pri výbere tzv. desiatkov, kedy sa v tejto obci vyzbieralo osem grošov. V tých časoch bolo zasvätenie kostola sv. Alžbete raritou, pretože v chrámoch prevažovali mariánske patrocínia. Bol to malý murovaný kostol, ktorý mal pravdepodobne v lodi jednoduchý drevený strop a pravouhlú svätyňu s valenou klenbou. Obdobný kostol sa zachoval v neďalekej obci Lesné, ktorý bol postavený v tom istom období. V tom čase tu bola aj samostatná farnosť a pôsobil tu kňaz Mikuláš. Svätá Alžbeta je patrónkou žobrákov, vdov a sirôt, chorých, prenasledovaných, núdznych, pekárov, čipkárov i charitatívnych organizácií.
Tento kostol zanikol za Tökölyho povstania v rokoch 1678- 1686. V roku 1700 ruiny opravili novo príchodzí rusnáci a prestavali na cerkev, ktorá stojí doposiaľ. Začo im patrí veľká vďaka. Zo zápisov kanonických vizitácií z rokov 1750 až 1752 sa dozvedáme, že vo farnosti Pusté Čemerné v roku 1750 pri jej vizitácii úradníci mukačevského biskupa zaznamenali: „Tunajší kamenný kostol prešiel od katolíkov do rúk luteránov a pred 50 rokmi bol veľmi zničený. Ruténski farníci ho opravili a od toho času ostal v ich spokojnom užívaní.” Chrám bol už v tom čase zasvätený svätému Mikulášovi.
V múzeu budete môcť vidieť zbierku chrámového mobiliára z rôznych období. Oltárne antependia, (súčasť oltára), "husličkové" liturgické ornáty, tzv. kazuly z polovice 20. storočia, kovorytinu sv. Alžbety z 19. storočia, oltárny križ a relikviár s relikviou sv. Jána Nepomuka, barokovú kadidelnicu, či kňažskú štólu z 18. storočia. Vďaka múzejným archívnym listinám máme aj informácie o pozadí opráv tohto kostola v priebehu jeho dejín.
Ďakujeme otcovi arcibiskupovi Bernardovi Boberovi za jeho prítomnosť i za jeho povzbudivé slová, vdp. farárovi Mariánovi Babjarčíkovi za jeho proaktivitu v realizácii myšlienky vlastných kostolných zvonov a dp. kaplánovi Ľubošovi Juraškovi za organizáciu dnešnej slávnosti. Ďakujme aj kantorke a vedúcej nového speváckeho kostolného zboru Slávke Zubkovej za hudobný doprovod pri liturgii i všetkým členom zboru. A napokon ďakujeme všetkým dobrodincom, ktorí prispeli duchovne i finančne na uskutočnenie tohto vznešeného sakrálneho diela, za zvony.